Kas ir optometrists un kādos gadījumos jāvēršas pie šī speciālista

Acu veselība ir viena no svarīgākajām komponentēm kvalitatīvai un pilnvērtīgai dzīvei. No redzes ir atkarīga mūsu ikdiena, spēja uztvert informāciju, orientēties apkārtējā vidē, sazināties ar līdzcilvēkiem un ne tikai. Tehnoloģiju un digitālā laikmeta ietekmē ir mainījies veids, kā dzīvojam, strādājam un komunicējam. Ekrāni – datori, viedtālruņi, planšetes un televizori – ir kļuvuši par neatņemamu daļu no ikdienas, taču to pārmērīga lietošana var atstāt sekas uz acīm un redzi. Raksta turpinājumā noskaidrojiet, kā parūpēties par savu redzi, un kādos gadījumos var palīdzēt optometrists!
Pasliktinājusies redze: pie kā vērsties?
Visbiežāk šādā situācijā var palīdzēt optometrists, kurš pārbaudīs redzes asumu un abu acu kopsadarbību, noteiks nepieciešamo redzes korekciju un izrakstīs briļļu vai kontaktlēcu recepti, ja tāda būs nepieciešama. Kontaktlēcu gadījumā ir svarīgi noteikt to saderību ar acīm, un arī to veiks optometrists. Tāpat speciālists izskaidros visu par kontaktlēcu pareizu lietošanu un kopšanu. Vizītes laikā optometrists apskatīs acs priekšējās un mugurējās struktūras, izmērīs acu spiedienu un jebkādu aizdomu gadījumā nosūtīs pie oftalmologa jeb acu ārsta.
Optometrista primārais mērķis ir redzes refraktīvo problēmu diagnostika, tomēr šis speciālists nenodarbojas ar ķirurģisku ārstēšanu un neizraksta recepšu medikamentus. To dara acu ārsts. Gadījumos, kad optometrista vizītes laikā rodas aizdomas par kādu acu slimību, pacienta tālākajā ārstēšanā iesaistās oftalmologs.
Regulāra redzes pārbaude – profilakses atslēga
Viens no labākajiem veidiem, kā rūpēties par savu acu veselību, ir, regulāri veicot redzes pārbaudi. Tas ir nesāpīgs, taču ļoti vajadzīgs izmeklējums ikvienam.
Bērniem un jauniešiem optometristu ieteicams apmeklēt reizi gadā, jo šajā vecumposmā redze vēl tikai attīstās un dažādu faktoru – iedzimtu un dzīves laikā iegūtu – ietekmē tā var arī sākt pasliktināties. Redzes traucējumi bērniem un jauniešiem var ietekmēt mācību rezultātus un vispārējo attīstību
Līdzīgi ir arī ar pieaugušajiem – cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem pie redzes speciālista būtu jādodas katru gadu. Savukārt cilvēkiem bez šķietamām redzes problēmām pie optometrista vajadzētu vērsties reizi divos gados.
Izplatītākās acu slimības un redzes traucējumi pieaugušajiem un bērniem
- Miopija jeb tuvredzība: izplatītākais redzes traucējums, kas patlaban skar aptuveni 22 % no populācijas, taču pēc Pasaules Veselības organizācijas aplēsēm līdz 2050. gadam aptuveni pusei pasaules iedzīvotāju būs nepieciešamas brilles tuvredzības koriģēšanai.
- Tālredzība jeb hipermetropija: lai gan tālredzība ir mazāk izplatīta, tomēr arī tā skar gan pieaugušos, gan bērnus dažādās vecuma grupās. Tālredzības gadījumā cilvēkam ir grūti saskatīt tuvumā esošus objektus, lasīt, rakstīt, veikt vēl citas darbības. Augstākas pakāpes tālredzības gadījumā notiek redzes pasliktināšanās gan tuvumā, gan tālumā.
- Presbiopija jeb ar vecumu saistīta tālredzība: fokusa traucējumi tuvā un vidējā attālumā, ko izraisa acs lēcas elastības izmaiņas. Redzei pasliktinoties, parādās grūtības lasīt, kā arī lietot viedierīces. Presbiopija visbiežāk attīstās pēc 40 gadu vecuma. Redzes korekcijas risinājumi ir dažādi, un tie tiek piemeklēti katram pacientam individuāli.
- Ambliopija jeb “slinkā acs”: pavājināta redze vienā vai abās acīs un nav iespējams nodrošināt maksimāli labu redzes asumu pat ar briļļu vai kontaktlēcu palīdzību. Ambliopija visbiežāk rodas agrā bērnībā un to ārstē, aizsedzot veselo aci ar speciālu plāksteri jeb oklūderi, tā panākot, ka “slinkā acs” sāk pilnvērtīgi funkcionēt.
- Šķielēšana: vienas vai abu acu novirzīšanās no centrālās redzes ass. Šķielēšana nav tikai vizuāls defekts, tā ietekmē arī redzi un telpisko izjūtu.
Galvenie ieguvumi, veicot regulāras redzes pārbaudes
- Iespēja iegādāties atbilstošus korekcijas līdzekļus (brilles un/vai kontaktlēcas).
- Iespēja savlaicīgi atklāt dāžadus redzes traucējumus un pamanīt izmaiņas acu struktūrās, kas varētu liecināt par glaukomu, kataraktu, makulas deģenerāciju.
- Būšana lietas kursā par savu acu veselību un redzi.
- Uzlabota kopējā dzīves kvalitāte.
Pie mums, ZEISS optikas salonā, tiek veikta mūsdienu prasībām atbilstoša redzes pārbaude, izmantojot mūsdienīgākās iekārtas. Optometrists Rīgā pieņem t/c “Spice”, un vizītei iespējams pieteikties arī attālināti, tepat mūsu mājaslapā aizpildot pieteikuma formu.
Digitālā acu noguruma mazināšana: optometrista loma
Pavadot daudz laika pie viedierīču ekrāniem, var nākties saskarties ar tā saukto “digitālo acu nogurumu”, kas skar kā pieaugušos, tā bērnus. To izraisa ilgstoša skatīšanās ekrānā, kas veicina acs muskulatūras sasprindzinājumu, kā rezultātā rodas pārslodze, redzes dubultošanās un citas nepatīkamas sajūtas.
Viens no risinājumiem, kā šādā situācijā var palīdzēt optometrists, ir, izrakstot zilās gaismas bloķējošās brilles. Zilo gaismu izstaro viedierīču ekrāni un LED spuldzes, tā var izraisīt acu nogurumu un pat ietekmēt miega kvalitāti, jo tiek traucēta melatonīna (miega hormona) ražošana.
Lai izvairītos no digitālo ierīču izraisīta acu noguruma, jau preventīvi ir vērts apdomāt savus viedierīču lietošanas paradumus, gan regulāri ievērojot atpūtas pauzes un veicot acu vingrojumus, gan arī biežāk mirkšķinot acis un parūpējoties par pareizu darba vietas apgaismojumu. Nepieciešamības gadījumā, konsultējoties ar optometristu, var lietot mitrinošos acu pilienus.