Neinvazīvā redzes korekcija: priekšrocības un iespējas
Laba redze ir būtisks dzīves kvalitātes priekšnoteikums. Par laimi, mēs dzīvojam laikā, kad pieejamas dažādas mūsdienīgas redzes uzlabošanas metodes. Mūsu galvenā tēma šoreiz – neinvazīvā redzes korekcija, kas ļauj uzlabot redzi ar dažādu palīglīdzekļu palīdzību.
Pirmais solis – redzes pārbaude
Rūpējoties par acu veselību un dzīves komfortu, vēlams regulāri pārbaudīt redzi. Tiem, kas nevalkā brilles un nesūdzas par acu veselību, ieteicams redzi pārbaudīt reizi pāris gados. Pēc 40 gadu vecuma sasniegšanas, kā arī tiem, kas nēsā brilles, redzes pārbaude jāveic reizi gadā. Būtiski ir redzi pārbaudīt bērniem, īpaši pirmsskolas un skolas vecumā. Bērni nereti pat nesūdzas par to, ka nesaskata visu skaidri, jo neapzinās, ka ir iespējams redzēt arī citādāk.
Optometrists pārbaudes laikā noteiks redzes asumu tuvumā un tālumā, abu acu kopsadarbību, kā arī ieteiks piemērotākos redzes korekcijas līdzekļus, ja tādi nepieciešami. Tāpat šis redzes aprūpes speciālists veic acu veselības skrīningu un sniedz padomus par acu veselības uzturēšanu. Optometrija ir joma, kas saistīta tieši ar redzes kvalitāti – redzes diagnostiku un nepieciešamās redzes korekcijas un tā veida noteikšanu un pielāgošanu.
Redzes korekcija – dažādas metodes
Ja redzes pārbaudē konstatēts, ka redze tuvumā vai tālumā pasliktinājusies, nākamais solis ir izvēlēties piemērotāko redzes korekcijas metodi. Tās iedalāmas divās lielās grupās: invazīvās un neinvazīvās redzes korekcijas metodes. Visplašāk tiek izmantotas tieši neinvazīvās metodes, kas ļauj redzi koriģēt īslaicīgi:
- Brilles;
- Kontaktlēcas;
- Nakts kontaktlēcas.
Katram no šiem redzes koriģēšanas veidiem ir savas iespējas un priekšrocības, ko palīdzēs izvērtēt arī optometrists. Liela nozīme izvēlē ir gan dzīvesveidam, gan acu raksturīgajām īpatnībām.
Brilles
Šis ir vispopulārākais no neinvazīvajiem redzes korekcijas paņēmieniem. Priekšrocības: viegla kopšana, iespēja viegli noņemt un uzlikt pēc vajadzības, kā arī izvēlēties no daudzveidīga ietvaru klāsta, tā padarot brilles par personiskā stila un imidža sastāvdaļu. Arī briļļu lēcas var būt dažādas, pielāgojoties valkātāja vajadzībām un dzīvesveidam: lēcas darbam ar datoru, dzidrinātās lēcas, kā arī lēcas, kas, atkarībā no saules gaismas spožuma, kļūst tumšākas.
Brilles redzes uzlabošanai būs piemērotas jebkurā vecumā un arī tiem, kam ir ļoti jutīgas acis. Tās noderēs arī tad, ja redzes korekcija nepieciešama tikai, veicot konkrētas darbības noteiktā attālumā, piemēram, lasīšanai vai darbam ar datoru.
Kontaktlēcas
Atšķirībā no brillēm, kontaktlēcas ievietojamas tieši acī – un tā ir gan lielākā to priekšrocība, gan arī trūkums. Kontaktlēcas būs piemērotas tiem, kam redzes uzlabošana nepieciešama pastāvīgi, kā arī gadījumos, ja abām acīm ir būtiska stiprumu atšķirība. Tāpat tās ir ērti lietojamas sportistiem un citiem aktīva, kustīga dzīvesveida piekritējiem, kam briļļu valkāšana var traucēt.
Pieejami dažādi kontaktlēcu veidi – mīkstās kontaktlēcas, ko izvēlas visbiežāk, un cietās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas. Pēc lēcas nomaiņas režīma izšķir vienas dienas jeb vienreizlietojamās, 2 nedēļu vai ikmēneša nomaiņas lēcas. Jāņem vērā, ka kontaktlēcas nebūs piemērotas bērniem, ja viņi vēl nespēj paši pareizi ielikt un izņemt kontaktlēcas, kā arī rūpēties par to higiēnu. Tāpat kontaktlēcas var radīt neērtības tiem, kam ir izteikti jutīgas acis. Svarīgākais ir izvēlēties dzīvesveidam un acu veselības rādītājiem piemērotāko lēcu veidu, kā arī rūpīgi un pareizi tās kopt, ievērojot higiēnu.
Nakts lēcas
Mūsdienīga redzes korekcijas metode, ko nereti izvēlas bērniem un pusaudžiem, ir nakts lēcas. Tās tiek lietotas naktī – speciāli konkrētai acij pielāgotās lēcas atstāj nospiedumu radzenē, tā nodrošinot kvalitatīvu redzi uz apmēram vienu dienu. Tas nozīmē, ka šīs lēcas jāieliek katru vakaru, dodoties pie miera, un jāizņem no rīta pēc pamošanās.
Šādu lēcu priekšrocība – tās koriģē miopiju, un pa dienu nav nepieciešamas nedz kontaktlēcas, nedz brilles. Pie tam nakts kontaktlēca jeb ortokeratoloģija ir atzīta par efektīvu metodi miopijas progresēšanas kontrolē. Tiesa, šī metode būs piemērota vien tiem, kam ir maza vai mērena tuvredzība. Citos gadījumos piemērotāka redzes korekcijas metode būs brilles vai mīkstās kontaktlēcas.
ZEISS Vision Center – palīgs rūpēs par redzes kvalitāti
Mūsdienās neinvazīvās redzes korekcijas līdzekļi pieejami plašā izvēlē. Tas ļauj brilles pielāgot ikviena cilvēka redzes un acu īpatnībām, dzīvesveidam un nodarbošanās tipam. Par pirmo un tuvāko palīgu rūpēs par redzes kvalitāti kļūst optikas centrs. ZEISS Vision Center nodrošina gan iespēju veikt redzes pārbaudi ar mūsdienīgām iekārtām, gan saņemt pieredzējuša optometrista konsultāciju, lai izraudzītos piemērotākās briļļu lēcas, ja nepieciešama redzes korekcija. Plašā izvēlē piedāvājam arī daudzveidīgus dizaineru briļļu ietvarus. Rūpējies par savu redzi, regulāri pārbaudot to!
ZEISS VISION CENTER
Tā ir nebijusi pieredze, rūpēs par Jūsu acīm!