Glaukoma – viena no bīstamākajām acu slimībām

Par glaukomu mēdz dēvēt progresējošu acu slimību, kuras rezultātā rodas neatgriezeniskas izmaiņas redzes nervā un tās ietekmē rodas izmaiņas redzes laukā un redzes asumā. Ja šī slimība netiek laikus diagnosticēta un ārstēta, tā var izraisīt aklumu.
Izplatītākie glaukomas simptomi un cēloņi
Visbiežāk glaukomu izraisa paaugstināts intraokulārāis jeb acs spiediens. Spiediens paaugstinās acī tādēļ, ka tiek izjaukts līdzsvars starp acs iekšējā šķidruma veidošanos un atteci – vai nu šķidrums acī producējas par daudz vai arī ir traucēta acs drenāžas sistēma ( drenāžas zona atrodas starp radzeni un cīpsleni). Mēdz būt arī, ka problēma ir abos mehānismos. Glaukomu sauc par multifaktoriālu saslimšanu – tas nozīmē, ka var būt vairāki slimības rašanās cēloņi. Kā galvenie tiek minēti:
- vecums: parasti glaukoma mēdz piemeklēt cilvēkus vecumā pēc 40 gadiem, jo acīm novecojot, pieaug risks sašaurināties arī drenāžas zonai;
- ģenētika: šī slimība var tikt arī pārmantota;
- hroniskas slimības: piemēram, cukura diabēts var palielināt glaukomas attīstības risku;
- acu traumas.
Glaukoma – simptomi
Glaukoma sākumstadijā visbiežāk ir asimptomātiska – tieši tādēļ tā ir bīstama, jo sākumā nekādu sūdzību var nebūt un līdz ar to slimības sākšanos var palaist garām. Diemžēl, ja jau ir pamanāma redzes pasliktināšanās vai redzes lauka bojājumi, tie pārsvarā jau ir neatgriezeniski.
Visbiežāk ar glaukomu saista šādas sūdzības:
- pakāpeniska redzes lauka samazināšanās;
- galvassāpes un izteiktas sāpes acīs;
- neskaidra redze;
- acu apsārtums un pārmērīga acu asarošana;
- gaismas nepanesamība.
Ir dažādu formu un pakāpju glaukomas, piem. atvērta kakta, slēgta kakta, normāla spiediena un iedzimta. Izplatītākā un bīstamākā ir tieši vaļējā kakta glaukoma, kas attīstās pamazām – gadu gaitā, līdz ar to ir grūti piefiksēt brīdi, kad redzes nervā notikušas jau patoloģiskas un neatgriezeniskas izmaiņas. Savukārt slēgta kakta glaukoma ir bīstama, jo var rasties akūta glaukomas lēkme – kad acu spiediens jau ir bīstami augsts, ir sūdzības par stiprām galvas un acs sāpēm un acs ābols kļūst sarkans. Šī ir neatliekama situācija un pēc palīdzības ir jāvēršas nekavējoties. Zema spiediena glaukoma, savukārt, ir bīstama ar to, ka tā ir grūtāk atklājama un arī kontrolējama ar medikamentiem.
Glaukoma – operācija
Kad ir noskaidrots, kas ir glaukoma, un kādi ir tās biežākie simptomi, svarīgi uzzināt par šīs slimības ārstēšanas iespējām. Pamatā ārstēšanai tiek izmantota medikamentoza terapija un operatīva ārstēšana. Ja pacienta stāvoklis nav kritisks, oftalmologs izraksta acs pilienus acs spiediena pazemināšanai vai acī ieplūstošā šķidruma daudzuma mazināšanai. Savukārt ar operācijas palīdzību iespējams tūlītēji izlīdzināt acs spiedienu, tādējādi palēlinot slimības progresēšanu. Taču ne ar medikamentiem, ne operāciju jau zaudētu redzi nav iespējams atgūt.
Regulāri veikta redzes pārbaude – labākā profilakse
Cilvēkiem, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu, uz redzes pārbaudi būtu jādodas reizi gadā, jo, tikai veicot diagnostisko izmeklējumu, iespējams novērtēt acu veselības stāvokli un jau savlaicīgi uzsākt ārstēšanos. ZEISS optikas veikalos redzes pārbaudei tiek izmantotas vismūsdienīgākās iekārtas, ar kuru palīdzību iespējams izmeklēt pat dziļākās acs struktūras.
Lai arī acs glaukoma ir bīstama slimība, to ir iespējams savlaicīgi diagnosticēt un ārstēt. Neatlieciet vizīti pie optometrista. Piesakieties tai tiešsaistē – sev ērtākajā laikā!