Hipermetropija un tās korekcijas iespējas
Hipermetropiju mēdz dēvēt arī par tālredzību. Hipermetropija ir redzes refraktīvais defekts, kura pamatā acs optisko sistēmu gaismas laušanas spēja ir pārāk vāja pret acsābola garumu vai acs ābola garums ir parāk mazs pret šo gaismas lašanas spēju. Rezultātā stari fokusējas aiz acs tīklenes un cilvēks nespēj skaidri saredzēt dažādus objektus. Lai gan visbiežāk tiek teikts, ka tālredzīgi cilvēki labi redz tālumā, taču slikti – tuvumā, patiesībā hipermetropijas gadījumā situācijas varbūt dažādas un cilvēks, kuram ir hipermetropija, var skaidri neredzēt ne tālumā, ne tuvumā, savukārt gados jauns pacients ar nelielu hipermetropiju itkā spēj labi redzēt gan tālumā, gan tuvumā, taču viņa acis ātri nogurst, ir grūtības ar koncentrēšanos un konstantu darbu veikšanu tuvumā.
Kas izraisa tālredzību?
Patiesībā gandrīz visi jaundzimušie piedzimst hipermetropi un tā ir absolūtā norma. Laikam ejot, bērna acs vēl aug un šī hipermetropija mazinās vai izzūd. Tiek pieņems, ka aptuveni 6 gadu vecumā bērniem vēl saglabājas aptuveni 0.75D hipermetropija, taču acs to spēj lieliski kompensēt un bērna redze ir laba. Ir bērni, kuri piedzimst ar hipermetropiju, kas ir lielāka nekā sagaidāmās normas un bieži šī hipermetropija bērnam augot, mazinās, taču nepazūd pavisam. Hipermetropija visbiežāk ir iedzimta, taču tā var būt iegūta arī dzīves laikā.
Hipermetropija – simptomi
Tālredzības esamība var radīt diskomfortu un dažādus simptomus, tostarp:
- spiediena sajūtu acīs;
- acu asarošanu;
- izteiktas sāpes acu un uzacu rajonos;
- biežas galvassāpes;
- redzes miglošanos;
- augstas hipermetropijas gadījumā var būt redzes asuma zudums, skatoties visos attālumos – gan tuvumā, gan tālumā.
Ja jums vai bērnam ir kādi no šiem simptomiem, noteikti jādodas uz vizīti pie redzes speciālisa – optometrista vai acu ārsta. Mēdz būt, ka hipermetropija ir tikai vienā acī vai tās lielums abās acīs būtiski atšķiras un maziem bērniem tas ir liels riska faktors ambliopijas jeb slinkās acs iespējamai attīstībai, tādēļ ir īpaši svarīgi to laikus atklāt un korģēt.
Hipermetropijas koriģēšana
Tā kā daudzos gadījumos hipermetropiju daļēji vai pat pilnībā redzes sistēma pati var nokompensēt un ne vienmēr cilvēks ar hipermetropiju sūdzās par sliktāku redzēšanu, ļoti svarīgi ir regulāri redzi pārbaudīt. Hipermetropiju pieaugušajiem koriģē ne tikai, ja tā pasliktina redzes asumu, bet arī ja rada citas sūdzības – acu saspringumu, galvas sāpes, koncentrēšanās grūtības lasīt vai darīt smalkus darbus. Hipermetropija bērniem tiek koriģēta, ja redzes asums abām acīm ir atšķirīgs vai hipermetropijas lielums nav atbilstošs bērna vecumam. Visbiežāk zemas pakāpes hipermetropija bērniem tiek diagnosticēta vecumā līdz 7 gadiem. Atcerieties, ka obligātā redzes pārbaude jāveic 1, 3, kā arī 6 vai 7 gadu vecumā. Hipermetropiju koriģē ar optisko briļļu vai kontaktlēcu palīdzību – tiek izrakstīti redzes korekcijas līdzekļi ar plus (+) dioptrijām.
ZEISS Vision Center optikas saloni – vislabākās rūpes par jūsu redzi
ZEISS Vision Center optikas salonos, kas atrodas t/c “Spice” un “Akropole Alfa”, iespējams veikt tādu redzes pārbaudi, kas atbilst visām mūsdienu prasībām un visaugstākajiem kvalitātes standartiem. Vizītes ietvaros pieredzējušie un zinošie optometristi novērtēs vispārējo acu veselības stāvokli, skatīšanās paradumus, izmērīs acs spiedienu, izrakstīs briļļu vai kontaktlēcu recepti, pastāstīs par ieteikumiem redzes veselības saglabāšanai, kā arī nepieciešamības gadījumā veikts papildu izmeklējumus, izpētot dziļākās acs struktūras.
Lai arī hipermetropija var ietekmēt dzīves kvalitāti, to ir iespējams efektīvi koriģēt, nodrošinot izcili skaidru redzi visas dienas garumā. Rūpējieties par savu acu veselību, regulāri veicot redzes pārbaudi! ZEISS optikas salons – jūsu redzes kvalitātes garants.