Konjuktivīts un tā ārstēšana
Konjuktivīts ir acs gļotādas iekaisums. Mazajiem asinsvadiem iekaistot, acs baltā daļa var iekrāsoties rozā vai sarkanīgā nokrāsā. Ar konjuktivītu var slimot gan bērni, gan pieaugušie. Noskaidrojiet, kādi ir šīs slimības simptomi un kā no tiem pēc iespējas ātrāk atbrīvoties!
Konjuktivīta veidi
Pavisam tiek izšķirti vairāki konjuktivīta veidi:
- vīrusu izraisīts konjuktivīts: to visbiežāk izraisa adenovīrusi, un tas ir lipīgs. Slimības pārnese notiek gan ar rokām, gan nonākot saskarē ar asarām un koplietošanas priekšmetiem;
- bakteriāls konjuktivīts: tas rodas, nevēlamiem mikroorganismiem nokļūstot uz ādas un iekļūstot augšējos elpceļos. Rezultātā pazeminās organisma dabiskās aizsargspējas;
- alerģisks konjuktivīts: to var izraisīt dažādi alergēni, piemēram, ziedputekšņi, dzīvnieku epitēlijs, putekļu ērcītes.
Konjuktivīta simptomi
Acs konjuktivīts var būt gan akūts, gan hronisks. Simptomi atšķiras atkarībā no slimības veida un gaitas. Akūts acs iekaisums parasti parādās dažu stundu vai dienu laikā pēc inficēšanās. Hroniska konjuktivīta simptomātika attīstās pakāpeniski un tā ārstēšana ir komplicētāka, aizņemot ilgāku laiku.
Visizplatītākās pazīmes ir:
- acu asarošana;
- acs asinsvadu paplašināšanās;
- dedzinoša sajūta, nieze, plakstiņu pietūkums;
- izdalījumi no acs;
- redzes miglošanās;
- svešķermeņa sajūta acī.
Tas, cik ilgi konjuktivīts ir lipīgs, arī ir atkarīgs no slimības veida un simptomātikas. Akūtā stadijā tas parasti ilgst no 2 dienām līdz pat vairākām nedēļām, taču ir pilnībā izārstējams
Acs konjuktivīta ārstēšana
Konjuktivīta gadījumā jāvēršas pie oftalmologa (acu ārsta). Acu ārsts veiks nepieciešamos izmeklējumus un izstrādās atbilstošu ārstēšanas plānu. Lai pēc iespējas ātrāk atveseļotos, regulāri, rūpīgi jāmazgā rokas un jāattīra acis no izdalījumiem.
Svarīgi tīrīt ar tīru, vārītā ūdenī samērcētu vates plāksnīti, katrai acij un tīrīšanas reizei izmantojot jaunu. Tīrīšanu veic, slaukot izdalījumus no acs ārējā kaktiņa uz deguna pusi. Bakteriāla konjuktivīta gadījumā var tikt izrakstīti pilieni, kuru sastāvā ir antibiotikas. Konjuktivīta akūtajā fāzē nevajadzētu apmeklēt publiskas vietas, lai neveicinātu slimības izplatīšanos un neinficētu citus cilvēkus. Pēc ārstēšanās jāatbrīvojas no visiem lietotajiem medikamentiem, kuru iepakojumi ir atvērti.