Miopija un tās korekcijas iespējas
Miopija jeb tuvredzība ir izplatīts redzes refraktīvais defekts. Šobrīd aptuveni katram piektajam Eiropas iedzīvotājam ir diagnosticēta miopija, taču tiek lēsts, ka tuvāko 30 gadu laikā tuvredzīgs būs katrs otrais pasaules iedzīvotājs.
Miopijas jeb tuvredzības gadījumā ir grūti saredzēt tālumā esošos objektus, jo tie šķiet milgaini, turpretī redze tuvumā ir skaidra.
Miopijas rašanās iemesli
Visbiežāk miopija rodas acs ābola mugurējās segmenta izstiepšanās rezultātā. Salīdzinoši retāk gadījumos to var izraisīt pārāk izliekta acs lēca un/vai radzene. Tuvredzība var būt iedzimta vai iegūta dzīves laikā, bet tās attīstību var veicināt vēl arī citi faktori, piemēram, primārs akomodācijas (spēja aplūkot priekšmetus dažādos attālumos) un sklēras vājums, kā arī dažādi ārējās vides apstākļi (ilgstošs darbs tuvumā, maz ārtelpās pavadītais laiks u.c.).
Tuvredzība visbiežāk attīstās sākumskolas vai pamatskolas laikā, taču šobrīd novērojama tendence tuvredzībai attīstīties jau arvien ātrāk – pat 6 – 8 gadu vecumā. Tā visbiežāk straujāk progresē laikā, kamēr bērns aktīvi aug, taču kopumā sagaidām, ka tuvredzība varētu progresēt līdz aptuveni 20 – pat 25 gadiem.
Miopija – simptomi
Daži no izplatītākajiem miopijas simptomiem ir:
- neskaidra redze, lūkojoties uz tālumā esošiem objektiem;
- acu samiegšana, skatoties tālumā, un redzes sasprindzinājums;
- acu un/vai galvassāpes.
Ja jums vai bērnam ir kāds no miopijas simptomiem, pēc iespējas ātrāk ir jāvēršas pie redzes aprūpes speciālista.
Miopijas koriģēšana
Miopiju iespējams diagnosticēt redzes pārbaudes laikā pie optometrista vai oftalmologa (acu ārsta). Tās koriģēšanai visbiežāk izraksta brilles vai kontaktlēcas ar mīnus (-) dioptrijām. Tuvredzība bērnam noteikti ir jākoriģē pilnā apmērā, jo tikai tā ir iespējams panākt tuvredzības progresēšanas samazināšanos. Ir ļoti svarīgi mēģināt miopijas palielināšanos kontrolēt un neļaut tai pieaugt lielā ātrumā. Miopija jau pat virs 3D rada lielākus riskus uz dažādu acu slimību ( piem tīklenes atslāņošanos, miopisku makulopātiju, atvērta kakta glaukomu) veidošanos dzīves laikā. Tādēļ, ja bērnam ir nozīmētas brilles vai kontaktlēcas, tās ir jālieto pastāvīgi. Ir specializētas briļļu lēcas, piemēram ZEISS Myocare, kas arī pētījumos ir apstiprinājušas savu efektivitāti miopijas progresēšanas kontrolēšanā. Vēl viens no miopijas koriģēšanas veidiem gan bērniem, gan pieaugušajiem ir nakts kontaktlēcas jeb ortokeratoloģija. Turklāt ortokeratoloģija šobrīd tiek atzīta par vienu no efektīvākajām metodēm miopijas kontrolē.
Ja pacients nevēlas lietot redzes korekcijas līdzekļus, iespējams veikt arī lāzeroperāciju vai ICL ( intraokulārās kolomērās lēcas) implantāciju. Taču šīs metodes lieto tikai tad, kad miopijas progresēšana ir pilnībā apstājusies – visbiežāk tas notiek ap 20 gadu vecumu. Ne lāzsrkorekcija, ne ICL implantācija nav miopijas progresijas kontroles metode.
Neatlieciet rūpes par savu redzes veselību
Redze ir viena no svarīgākajām maņām, tāpēc ir svarīgi par to rūpēties, sākot jau no dzimšanas brīža. Cilvēkiem ar diagnosticētu tuvredzību redzes pārbaude būtu jāveic vismaz vienu reizi gadā.
ZEISS Vision center optikas centros t/c “Spice” un t/c “Akropole Alfa” redzes diagnostikā tiek pielietotas vismodernākās iekārtas, un ir iespējams veikt arī padziļinātus izmeklējumus, kas ietver dziļāko acs struktūru pārbaudi.
Zinošie un pieredzējušie optometristi izvērtē redzes kvalitāti un nepieciešamības gadījumā izrakstīs briļļu un/vai kontaktlēcu recepti. Redzes pārbaude tiek veikta gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tai iespējams pierakstīties tiešsaistē, aizpildot pieteikuma formu, kur jānorāda vēlamais vizītes laiks un datums. Ja miopija netiek koriģēta, tā var radīt diskomfortu un ietekmēt dzīves kvalitāti, tieši tāpēc ir svarīgi vērsties pie speciālista. Uztici rūpes par savu redzi ZEISS Vision Center optikas salona profesionāļiem – te zinātne satiekas ar tehnoloģijām!